Panu R. 2009 już dziękujemy

Dzisiaj ostatni dzień 2009 roku. Roku, który zamykam z 195 przeczytanymi książkami na koncie. Miałam genialną wizję dobicia do dwóch setek i niewiele mi brakło. Mam nadzieję, że w roku 2010 przekroczę tę magiczną liczbę.

Tytuł: Archiwum Mitrochina

Autorzy: Christopher Andrew i Wasilij Mitrochin

Moja ocena: 4,5 / 5

Książka napisana w oparciu o materiały dostarczone przez Wasilija Mitrochina, który przez prawie 40 lat pracował jako agent I Zarządu Głównego (wywiad zagraniczny) i archiwista w KGB, a w latach 1972 – 1984 nadzorował przeniesienie archiwum KGB z Łubianki do nowej siedziby w Jesieniewie (zwany przez członków innych zarządów stłoczeni w biurach na Łubiance Laskiem). Na sporządzonych przez Mitrochina mikrofilmach znalazło się wiele tajnych dokumentów KGB, do których dostęp mieli tylko zaufani ludzie.

W książce roi się od pseudonimów i nazw operacji, ale dla osób zainteresowanych historią służb wywiadowczych, Związku Radzieckiego lub uwielbiających teorie spiskowe dziejów to dzieło powinno być absolutnie nakazane.

Tytuł: Szyfr Szekspira

Autor: Jennifer Lee Carrell

Moja ocena: 4 / 5

Katharine Stanley, znawczyni twórczości Szekspira, przyjmuje propozycję wyreżyserowania Hamleta w słynnym teatrze Globe w Londynie. Podczas próby odwiedza ją profesor szekspirologii z Uniwersytetu Harvarda, Rosalind Howard. Tajemnicze pudełeczko, jakie jej przekazuje, ma być wskazówką, która pomoże rozwiązać zagadkę wszech czasów. Nie zdradza nic więcej, gdyż tego samego dnia zostaje zamordowana. Wkrótce giną kolejne osoby. A morderstwa dokonywane są zawsze na wzór najkrwawszych zbrodni ze sztuk Szekspira …. – opis z tylnej strony okładki książki.

Książka z gatunku lekkich i przyjemnych, ale niegłupich. Jak dla mnie lepsza od „dzieł” autorstwa Dana Browna. Historia jest raczej spójna i podobna do tych z książek Matthewa Pearla, autora Cienia Poe’go i Klubu Dantego. Czyta się płynnie i może zachęcić fanów teorii spiskowych do zgłębienia paru sztuk Szekspira.

Wszystkiego najlepszego i książkowego w nowym roku 2010!!!

Wasz Lis Książkowy

Published in: on 31 grudnia 2009 at 20:11  Dodaj komentarz  

The URI to TrackBack this entry is: https://lisksiazkowy.wordpress.com/2009/12/31/panu-r-2009-juz-dziekujemy/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: