Jedz, módl się, kochaj i poczuj zapach szkła

Tytuł: Zapach szkła

Ilość stron: 488

Moja ocena: 4/5

Zbiór bardzo dobrych opowiadań powiązanych ze sobą miejscem – miastem Wrocław, obecnie stolicą województwa dolnośląskiego. Zbiór zawiera 7 opowiadań:

Zapach szkła – w małym miasteczku wypoczynkowym nagle trawa na oczach turystów straciła kolor. „Milicjanci” przybyli na miejsce zabijają wszystkich świadków poza jednym – prawie pięcioletnim chłopcem. 30 lat później chłopiec jako dorosły mężczyzna zostaje policjantem usiłującym wyjaśnić kilka masakr. Giną kolejni ludzie, w tym była dziewczyna policjanta pracująca jako sekretarka szefa Wojewódzkiej Komendy Policji we Wrocławiu. Wsparcie przychodzi od sekretarek z innych komend wojewódzkich i ABW.

Bomba Heisenberga – co by było, gdyby Polska brała udział w wyścigu kto pierwszy zbuduje bombę atomową i jej użyje, a Einstein kumplował się z Piłsudskim i mówił łamaną polszczyzną.

Legenda – poszukiwania legendarnej maszyny do badań nad snem.

Waniliowe plantacje Wrocławia – biznesmen ma wypadek samochodowy, po którym przedstawiciel assistance wiezie go do szpitala w Legnicy, a później do Wrocławia – w obu miejscach pobierana jest mu krew do badań, ale wyniki wskazują na dwie różne osoby, co powoduje zainteresowanie różnych służb. Okazuje się, że biznesmen z wypadku, Robert Daroń, to ta sama osoba, co inny biznesmen o nazwisku Wasilewski, oraz paru żołnierzy Wehrmachtu, którzy zginęli w katastrofach pociągu, samolotu i samochodu. I jakie powiązania z tym wszystkim Góra Ślęża???

Pozostałe opowiadania to Lodowa opowieść , Czasy, które nadejdą i Autobahn nach Poznań.

Przebrnęłam także przez Eat, pray, love autorstwa Elizabeth Gilbert. Ta książka ma więcej wspólnego z filmem Pod słońcem Toskanii niż ta, na podstawie której nakręcono film. Jedz, módl się, kochaj jest podzielona na trzy części:

Jedz głównie o pobycie autorki we Włoszech, ale też o gorzkim rozwodzie z Davidem. Elizabeth poznaje różnych ludzi np. Giovanniego będącego jej partnerem w ramach programu wymiany językowej Tandem, Dario (brat bliźniak Giovanniego), Sofie (Szwedka, koleżanka z kursu włoskiego), Giulio i Maria (amerykańsko-włoskie małżeństwo także uczestniczące w programie Tandem) and Luca Spaghetti.

Módl się jest o pobycie w Indiach w poszukiwaniu Boga

– ostatnia część Kochaj traktuje o równie religijnym pobycie w świątyni na Bali, rozmowach z miejscowym lekarzem i joginem. Na Bali Elizabeth spotyka także Felipe, Brazylijczyka, z którym jest gotowa się związać, i Wayan, biedną zielarkę wychowującą samotnie córkę i dwie sieroty (przed przygarnięciem przez Wayan żebrzące na targu).

Przede mną jeszcze Ta, którą nigdy nie byłam Majgull Axelsson. Po pierwszych 15 stronach zapowiada się dobrze. Co z tego wyjdzie, zobaczymy.

Wasz Lis Książkowy

Published in: on 9 stycznia 2010 at 20:43  Dodaj komentarz  

The URI to TrackBack this entry is: https://lisksiazkowy.wordpress.com/2010/01/09/jedz-modl-sie-kochaj-i-poczuj-zapach-szkla/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: