Rodowody niepokornych

Skończyłam „nieszczęsne” Rodowody niepokornych. O ile początek obiecywał naprawdę dobrą książkę, to im dalej w las, tym więcej drzew. Pierwsze rozdziały są o kółkach samokształceniowych zakładanych przez uczniów gimnazjów*, a także o Uniwersytecie Latającym, gdzie kobiety zdobywały nielegalnie wyższe wykształcenie. Gdzieś w środku jest część o działaczach socjalistyczno – pozytywistycznych rodem z inteligencji działających wśród chłopów z różnym skutkiem. Przykładem pozytywnego działania są towarzystwa oświatowe. Jednak końcowe części książki to forma ostrej krytyki poziomu intelektualnego kleru Kościoła katolickiego oraz grupy nazywanej inteligencją katolicką.

*Do czasu reformy oświaty z 1932 r. zwanej jędrzejewiczowską gimnazjum miało 8 klas. Naukę zaczynało się w wieku 10 lat. Ostatecznie gimnazja zlikwidowano w 1948r.

Teraz nadszedł czas na zaznajomienie się z wyborem pism filozoficznych ks. Józefa Tischnera.  Wzięłam wydanie z Biblioteki Narodowej, bo te wydania mają bardzo dobre wstępy. Do przeczytania tego wyboru pism należy zapoznać się z postawami filozoficznymi prezentowanymi przez św. Augustyna, Georga Hegla, Edmunda Husserla, Maxa Schellera, Martina Heideggera, Sorena Kierkegaarda oraz Emmanuela Kanta, ponieważ bez jakichkolwiek podstaw z zakresu filozofii ciężko się będzie przebić przez taką książkę. Zobaczymy, jak pójdzie mi czytanie. Miałam parę razy do czynienia z filozofią m.in. na studiach w postaci przedmiotów o uroczych nazwach Historia myśli ustrojowej i społecznej, ale filozofią lepiej zajmować się, jak się jest tym zainteresowanym.

Wasz Lis Książkowy

Published in: on 17 stycznia 2010 at 16:05  2 Komentarze  

The URI to TrackBack this entry is: https://lisksiazkowy.wordpress.com/2010/01/17/rodowody-niepokornych/trackback/

RSS feed for comments on this post.

2 KomentarzeDodaj komentarz

  1. Trzeba mieć niezły tupet aby krytykować tą książkę jako niedobrą. Książkę która wychowała całe pokolenie ludzi tworzących dzisiejszą Polskę, ich postawy i działania. może lepiej zamieszkać w tym lesie.

    ukłony i znajdź Pan lepszą na ten temat.

    • Po pierwsze proszę o prześledzenie form czasowników w szesnastu moich postach. Patrz => rozmowa Anity Werner z prezydentem Sopotu, Jackiem Karnowskim. Po drugie o gustach się nie dyskutuje. Nie twierdzę, że książka jest zła. Tylko, że mi się nie podobała. Zresztą Kościół włożył wiele wysiłku w zjednoczenie Polski odrodzone po I Wojnie Światowej jako, że kościelne granice administracyjne nie pokrywały się ze świeckimi granicami administracyjnymi.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: