Filozofia nad garnkiem zupy

Ten tydzień upłynął mi nad dwiema pozycjami. Jedna to Pomoc społeczna. PrzepiPomoc społeczna. Przepisy z wprowadzeniemsy z wprowadzeniem autorstwa Iwony Sierpowskiej. Książeczka zawiera ustawę o pomocy społecznej i rozporządzenia do niej m.in. w sprawie DPS-ów (domów pomocy społecznej), rodzinnych domów pomocy, domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, rodzin zastępczych, specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny i specjalizacji w zakresie organizacji pomocy społecznej. Te przepisy dają pewne ramy funkcjonowania pomocy społecznej. Oczywiście rzeczywistość weryfikuje stosowalność przepisów, bo ludzie są różni. Zaznaczam, że nie jestem pracownikiem socjalnym.

Aktualnie „morduję” drugą pozycję pod tytułem Filozofia jako polityka kulturalna Richarda Rorty’ego wydanej w ramach serii Nowy Sympozjon przez wydawnictwo Czytelnik. Jak na razie słabo mi idzie, chociaż spora część tej serii jest świetna. Zdecydowanie polecam:

1. Dostojewski i Nietzsche. Filozofia tragedii Lwa Szestowa

2. Droga myślowa Martina Heideggera Otto Poggelera

3. Historia seksualności Benedetto Croce

4. Historia Europy w XIX w. Michela Foucoulta

5. Semiologia życia codziennego Umberto Eco

6. Myślenie, Wola i O rewolucji Hannah Arendt

7. Nietzsche. Biografia myśli Rudiger Safranski

Niektóre pozycje są dla osób wybitnie zainteresowanych np. Mistycyzm żydowski i jego główne kierunki Gershoma Scholema (polecam studentom judaistyki i kierunków pokrewnych), i Ucieczka od wolności Ericha Fromma. Wiem, że Fromm był wielkim filozofem, ale mam wrażenie, że wszystkie jego książki są pisane na jedno kopyto. Widać nie nadaję się do studiowania filozofii i zabiorę się za Cień wiatru i Grę anioła Carlosa Ruiza Zafóna.

Dzisiaj uprawiałam jeszcze rozważania filozoficzne nad garnkiem z czymś, co stało się zupą warzywną podobną do krupnika składającą się z dwóch nóżek z kurczaka, kaszy jęczmiennej, papryki marynowanej, ogórków korniszonów i podsmażanych pieczarek. A na koniec zaprawiłam to wszystko śmietaną 18%. Niektórych taki związek może przerażać, ale żyję. Na razie.

Wasz Lis Książkowy

Published in: on 30 stycznia 2010 at 15:38  Dodaj komentarz  

The URI to TrackBack this entry is: https://lisksiazkowy.wordpress.com/2010/01/30/filozofia-nad-garnkiem-zupy/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: