Ten tydzień mam nie tylko pod znakiem fantastyki w wersji Andrzeja Pilipiuka, ale też anglojęzycznych książek o Żydach. Dopadłam w dziale obcojęzycznym dwie książki o podróżach Amerykanów żydowskiego pochodzenia do Polski, by odkryć kraj, gdzie urodzili się ich dziadkowie. Pierwsza to Shtetl Evy Hoffman. Jest osobista historia stosunków między Polakami a Żydami na przestrzeni wieków praktycznie od średniowiecza przez Renesans, gdy Polska uchodziła wśród Żydów za kraj bezpieczny i tolerancyjny wobec innych religii (Polin – here you should dwell), po II Wojnę Światową.

Druga książka to A Polish son in the motherland Leonida Kniffla. Autor poszukiwał swoich korzeni podróżując do Nowego Miasta Lubawskiego, w pobliżu którego urodziła się jego babka (wyemigrowała do Chicago w 1913 r.).

Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Mam jeszcze jedną książkę o historii Żydów w Rosji i Związku Radzieckim autorstwa Arno Lustigera.Tak więc do boju.

Wasz Lis Książkowy

Published in: on 15 marca 2010 at 17:14  2 Komentarze  
Tags: ,

The URI to TrackBack this entry is: https://lisksiazkowy.wordpress.com/2010/03/15/172/trackback/

RSS feed for comments on this post.

2 KomentarzeDodaj komentarz

  1. Ubolewam, że w pobliskiej bibliotece jest zaledwie parę książek o tematyce żydowskiej czy pisarzy żyd., podczas gdy każdego miesiąca podobne zalewają łamy New York Timesa czy Washington Post. Mam wrażenie, że dużo się mówi u nas o tolerancji, ale na rynku wydawniczym takich książek jak na lekarstwo. Dlaczego? Hm…

    pozdrawiam serdecznie 🙂

    • Spróbuję rzucić parę przepisów z Kuchni Żydów polskich Eugeniusza Wirkowskiego.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: