Pogrzeb pary prezydenckiej na Wawelu

Jako, że nie było mnie w Krakowie cały weekend, sobotnio – niedzielne wydarzenia oglądałam na ekranie telewizora. Okazało się, że Europa zachodnia i USA mają nas gdzieś. Angela Merkel mogła dotrzeć do Krakowa helikopterem, jak zrobił to prezydent Niemiec. Prezydent Micheil Saakaszwili złożył jedynie kondolencje na ręce rodziny, premiera i Marszałka Sejmu, gdyż ze względu na podróż odbytą mocno okrężną drogą przez Portugalię, Włochy, Bułgarię i  Rumunię nie zdążył na samą ceremonię (a leciał z Waszyngtonu). Podobał się gest biskupa z Kamerunu podczas składania kondolencji córce pary prezydenckiej i Jarosławowi Kaczyńskiemu – zauważył obecność wnuczki państwa Kaczyńskich. Dopiero po nim inni starali się choćby pogłaskać po głowie. Z Ukrainy przybyli prezydent, premier oraz Julia Tymoszenko.

Z sobotnich uroczystości w Warszawie do całej sytuacji najbardziej pasował fragment przemówienia premiera Donalda Tuska o Ryszardzie Kaczorowskim, ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie, i Natalii Januszko, stewardessy i najmłodszej osoby na pokładzie. Wcześniej wszyscy bardzo mocno skupiali się na parze prezydenckiej, co jest zrozumiałe, bo byli najważniejsi. Jednak każda z ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku zasługuje na taki sam szacunek i pamięć.

Chciałabym pogratulować prezydentowi Jackowi Majchrowskiego i jego współpracownikom bardzo dobrej organizacji. Kraków jako miasto, które odwiedzał papież Jan Paweł II podczas prawie każdej swojej pielgrzymki do ojczyzny, ma przygotowane odpowiednie procedury sprawdzone w praktyce na przykład podczas innego wielkiego pogrzebu – noblisty Czesława Miłosza w sierpniu 2004 roku.

Wasz Lis Książkowy

Published in: on 19 kwietnia 2010 at 09:56  2 Komentarze  
Tags: , ,

The URI to TrackBack this entry is: https://lisksiazkowy.wordpress.com/2010/04/19/pogrzeb-pary-prezydenckiej-na-wawelu/trackback/

RSS feed for comments on this post.

2 KomentarzeDodaj komentarz

  1. Hm… A ja tym razem nie zabiorę głosu w tej smutnej sprawie. Jestem już zmęczona. Szukam wyciszenia. Taa… żal mi córki i wnuczki prezydenta.

    Pozdrawiam serdecznie

    • Dla mnie to był ostatni wpis w tej sprawie w tym momencie. Też jestem zmęczona ostatnimi wydarzeniami i szumem z nimi związanym. Teraz z niecierpliwością czekam na wybory prezydenckie.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: