Kucharze książek

Minął prawie miesiąc od ostatniego wpisu. Ostatnie kilka książek, które przeczytałam, można określić mianem Przegląd tygodnia. Wśród z nich znalazły się dwie książki Szymona Hołowni, znanego niektórym jako partner Marcina Prokopa we wpuszczaniu na scenę programu Mam talent, książka o Ibizie wygrana na portalu Goodreads.com i parę kryminałów.

Przyznaję się. Parę razy kupiłam w piątek Dziennik Polski, ale tylko i wyłącznie w celu zdobycia kuponów zniżkowych do księgarni wydawnictwa Znak. Dzięki tym kuponom zakupiłam m. in. Monopol na zbawienie – wersję z grą planszową. Hołownia w zabawny i bardzo przystępny sposób prowadzi czytelnika przez wiele wątpliwości frapujących katolików bardziej niż spory na wyższych pułapach filozofii. Jest wyjaśnienie, kim jest dziewica konsekrowana, jak wygląda egzorcyzm i kto może go przeprowadzić, czym jest chodzenie po kolędzie. Gry chwilowo nie mam z kim wypróbować.

Natomiast Kościół dla średnio-zaawansowanych ma formę  słownika, w którym autor pokazuje część elementów katolickiego krajobrazu takich jak chór, duszpasterstwo, wizytacja, koronka, kościelny, kleryk itp. itd.

W ramach First read Giveaway na portalu Goodreads.com udało mi się wygrać książkę Jennifer Eric pod tytułem Ibiza Virgin. Autorka opisała swoją pracę w jednym z klubów na Ibizie, gdzie pracowała, by podreperować swój budżet i zebrać materiały do pracy magisterskiej. Pokazuje imprezowiczów z puntu widzenia pracowników klubów, a także konflikty między samymi pracownikami – menedżerami, kelnerkami, ochroniarzami.

Wśród kryminałów znalazła się kontynuacja Przystanku śmierć Tomasza Konatkowskiego pod tytułem Wilcza wyspa. Komisarz Nowak i jego dziewczyna mieszkają razem. Tym razem policjanci z Komendy Stołecznej muszą zająć się zabójstwem syna szwedzkiego biznesmena oraz zaginięciem i  śmiercią indyjskiego przedsiębiorcy działającego w Polsce. A w te wzloty i upadki warszawskiej Polonii.

Udało mi się nawet parę razy ukulturalnić. Zobaczyłam Kucharzy historii o kucharzach wojskowych, którzy wzięli udział w takich konfliktach jak druga wojna światowa, wojna w Algierii (1954 – 1962), rewolucja na Węgrzech w 1956 r., najazd na Czechosłowację w 1968 r., wojna bałkańska (1991 – 1995). Z ust węgierskiego kucharza pada zdanie, że jak żołnierz jest głodny, nie może się skoncentrować na niczym innym oprócz jedzenia. Kucharka, która przyjechała z radzieckim wojskiem do Czechosłowacji, stwierdza, że życia nie da się przeżyć według przepisu. Natomiast chorwacki kucharz w odpowiedzi na pytanie Czy zgodziłby się pan gotować ze swoim serbskim odpowiednikiem? deklaruje się, że nie chce nigdy gotować z Serbem, bo Serbowie gotowali jego kraj przez wiele lat.

Wasz Lis Książkowy

Published in: on 12 września 2010 at 17:20  Dodaj komentarz  

The URI to TrackBack this entry is: https://lisksiazkowy.wordpress.com/2010/09/12/238/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: