I znowu minął miesiąc …

I znowu minął miesiąc … z książkami i filmami. Jakoś ostatnio nie miałam czasu, żeby napisać dłuższą notkę. Anhelli poprosiła mnie o napisanie o książce Hanny Arendt – Eichmann w Jerozolimie. Rzecz o banalności zła. Pierwszy raz przeczytałam tą książkę chyba na pierwszym roku studiów. Dopadłam ją jakimś cudem w Bibliotece Jagiellońskiej po dłuższym oczekiwaniu w kolejce. Dzieło Arendt jest o Adolfie Eichmannie, człowieka odpowiedzialnego za wykonanie i koordynowanie Ostatecznego Rozwiązania Kwestii Żydowskiej (zawoalowane określenie planu zagłady narodu żydowskiego), i jego procesie w Jerozolimie. Przedstawiony został cały życiorys Eichmanna począwszy od dzieciństwa do końca II Wojny Światowej i wyjazdu do Argentyny. Opisany jest też sam proces – wypowiedzi Eichmanna, jego prawników, świadków i sędziów.

System totalitarny przewinął się też w filmie Bikiniarze Walerija Todorowskiego o grupie rosyjskich nastolatków, którzy są zafascynowani jazzem i rock’n’rollem. Na swój sposób walczą z rodzinami, wszechobecną szarzyzną i członkami Komsomołu. Jeden z głównych bohaterów zakochuje się w dziewczynie z grupy bikiniarzy i przez związek z nią zostaje wyrzucony z Komsomołu. Jeden z bikiniarzy zostaje aresztowany w czasie kupowania płyty winylowej z muzyką jazzową od obywatela amerykańskiego. Natomiast kolejny zostaje wysłany przez ojca do Stanów, skąd przywozi zupełnie inny obraz amerykańskich bikiniarzy i ludzi z kręgów jazzowych niż ten stworzony przez jego kolegów – żadnych butów na koturnie, pstrokatych marynarek, krawatów czy za krótkich spodni.

Przeszłam lekko przez dwa tomy trylogii czarnego maga Trudi Canavan – Nowicjuszkę i Wielkiego Mistrza. Wspaniałe książki fantastyczne, chociaż niektóre kawałki bym wycięła. Wchłonęłam również kolejne książki Kathy Reichs o Temperance Brennan.

Wasz Lis Książkowy

Published in: on 14 listopada 2010 at 12:54  Dodaj komentarz  

The URI to TrackBack this entry is: https://lisksiazkowy.wordpress.com/2010/11/14/i-znowu-minal-miesiac/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: