Życie i śmierć w Szanghaju aż po grób

W ramach dokulturalniania się poszłam w poniedziałek do kina Mikro na film z Robertem Duvallem i Billem Murrayem pod tytułem Aż po grób. Film opowiada o człowieku, który 40 lat spędził samotnie w chacie w lesie. Dowiadując się, że jego znajomy zmarł postanawia urządzić sobie pogrzeb jeszcze za życia, żeby dowiedzieć się co ludzie tak naprawdę o nim myślą. W trakcie przygotowań wychodzą na jaw informacje o wydarzeniach, które główny bohater starał się wyprzeć z pamięci.

Dopadłam również dział obcojęzyczny WBP w Krakowie i wypożyczyłam z niego książkę Życie i śmierć w Szanghaju. Autorka przeżyła 6 i pół roku koszmaru w chińskim więzieniu w czasie Rewolucji Kulturalnej oskarżona o bycie brytyjskim szpiegiem z racji pracy dla szanghajskiego oddziału firmy Shell. Przez ten czas usiłowano wmówić jej najbardziej absurdalne rzeczy nie mające zupełnie poparcia w rzeczywistych faktach. Po wyjściu z więzienia dowiaduje się, że jej córka nie żyje. Jednak stara się powrócić do w miarę normalnego życia i walczyć o rehabilitację.

Przeczytałam też The Earthsea Quartet – cztery z pięciu książek składających się na cykl Ziemiomorza (5 książek i 7 opowiadań). Zbiór zawiera Czarnoksiężnika z Archipelagu, Grobowce Atuanu, Najdalszy brzeg i Tehanu.

Uwaga spoilery!!!

Pierwsza opowiada o samym czarnoksiężniku zwanym Krogulcem i jego drodze do tytułu arcymaga. Druga przedstawia historię Arhy, kapłanki Bezimiennych Bogów. W labiryncie pod świątynią spotyka Krogulca poszukującego drugiej połówki amuletu Erretha – Akbe. Nawiązując się między nimi więź i razem opuszczają wyspy Kargadu. Arha wraca do swojego imienia sprzed bycia kapłanką – Tenar. Trzeci tom zawiera historię samej Tenar, już kobiety z dwójką dorosłych dzieci mieszkającą na farmie. Opiekuje się poparzoną dziewczynką Therru. Dzięki pomocy smoka Kalessina na wyspie Gont zjawia się półżywy Krogulec, który w walce z magiem Cobem stracił umiejętności magicznei powrócił do swojego imienia – Ged. Na wyspie pojawia się również Aspen, mag zwolennik Coba. Aspen niewoli Tenar i Geda. Jednak Therru uwalnia ich wzywając smoka Kalessina. Okazuje się, że Therru jest potomkinią rodu ludzi smoków i naprawdę nazywa się Tehanu. Mimo próśb smoka Tehanu decyduje się zostać czasowo u Geda i Tenar jako swoich przybranych rodziców.

Wasz Lis Książkowy

Published in: on 18 grudnia 2010 at 06:36  2 Komentarze  

The URI to TrackBack this entry is: https://lisksiazkowy.wordpress.com/2010/12/18/zycie-i-smierc-w-szanghaju-az-po-grob/trackback/

RSS feed for comments on this post.

2 KomentarzeDodaj komentarz

  1. Aż po grób? Kolejny film do obejrzenia. Już dodaję na Stopklatkę 🙂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: