Proces Simpsona a chasydki

Właśnie skończyłam czytać dwie książki – Najtrudniej jest spotkać Lilit. Opowieści chasydek Anki Grupińskiej i American Tragedy. The uncensored story of the Simpson defense Lawrence’a Schillera i Jamesa Willwertha. Pierwsza jest reportażem o kobietach ze ortodoksyjnych i ultraortodoksyjnych środowisk żydowskich w Izraelu. Myślałam, że z tej książki dowiem się czegoś więcej o współczesnych chasydach, ale tylko podkreśliła wiedzę o tym, że mężczyzna zajmuje się studiowaniem Tory i nauką, a kobieta ma prowadzić dom według rygorystycznych zasad i często też pracować na utrzymanie rodziny.

Ciekawsza okazała się druga książka o procesie O. J. Simpsona oskarżonego o zamordowanie byłej żony i jej przyjaciela Rona Goldmana. Pokazuje praktycznie dzień po dniu cały proces. Ponad 900 stron jest zajęte przez kompletowanie zespołu adwokatów, wybór ławy przysięgłych, świadków, dowody, wyszukiwanie i udowadnianie błędów popełnianych przez policję i prokuratorów, uprzedzenia i stereotypy rasowe. Wśród prawników broniących Simpsona przewinął się ojciec celebrytki Kim Kardashian, Robert, przyjaciel O.J.-a. Książka pokazuje presję społeczną na samego oskarżonego i jego obrońców oraz napięcia wewnątrz zespołu adwokatów.

Jeszcze w starym roku udało mi się obejrzeć film Była sobie dziewczyna (oryginalny tytuł An Education). Film pokazuje, że nie ma drogi na skróty i życie przynosi różne doświadczenia. Główna bohaterka, 16 – letnia Jenny, wdaje się w romans ze starszym od siebie Davidem, który pokazuje jej świat imprez, luksusu i swobody. Jednak ten świat okazuje się fikcją i Jenny płaci za to przerwaniem nauki w ostatniej klasie szkoły średniej, nieprzystąpieniem do matury w terminie i przymusowymi samodzielnymi przygotowaniami do egzaminów. Film średni, ale przyjemny do oglądania.

Wasz Lis Książkowy

Published in: on 1 stycznia 2011 at 12:02  Dodaj komentarz  

The URI to TrackBack this entry is: https://lisksiazkowy.wordpress.com/2011/01/01/proces-simpsona-a-chasydki/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: