Wschodnie wyzwanie – pierwsza krew

Przeczytałam wszystkie cztery książki, które zapowiedziałam w poprzednim poście, i osiągnęłam poziom turysty czesko – rosyjskiego. Obsługiwałem angielskiego króla obwieszczone wielkim dziełem czeskiej literatury dla mnie okazało się słabo zawoalowanym porno. Głównemu bohaterowi więcej czasu zajmuje gapienie się na biusty pomocnic, prostytutek czy kelnerek niż karierą restauratorsko – hotelową. Ocena 2/10. Zaklęte rewiry Henryka Worcella są dużo, dużo lepsze. Przez Pieśni dziadowskie i legendy tylko przerzuciłam oko. Mit Bohumila Hrabala stworzony w mojej głowie przez paru znajomych upadł bardzo, bardzo nisko.

Powieści Arkadego i Borysa Strugackich okazały się sporo lepsze. W przypadku Pikniku na skraju drogi spodziewałam się rosyjskiego Solaris. Poza zasadniczymi różnicami (miejsce, bohaterowie itp. itd.) w obu książkach są przedstawione skutki kontaktów z pozostałościami po obcej cywilizacji/Oceanem, dylematy związane z tymi skutkami (córka głównego bohatera „Pikniku na skraju drogi” jest owłosiona na całym ciele; w „Solaris” bohater ma zwidy). Przeczytałam również Poniedziałek zaczyna się w sobotę – świetną satyrę na radzieckich naukowców i radzieckie instytuty naukowe, gdzie administracja działała kiepsko albo wcale, a eksperyment naukowy mógł zostać przerwany przez nagły brak prądu. Jednak obok administracyjnej niedołężności jest optymizm i zapał naukowców. Las był chyba najsłabszy z tych trzech pozycji Strugackich.

Tak więc zaliczyłam całe pięć pozycji we Wschodnim Wyzwaniu Czytelniczym 2011.

W poniedziałek zaliczyłam film pod tytułem Soul Kitchen. Zinos, porzucony przez dziewczynę właściciel podupadającej restauracji serwującej wyższą formę fast foodów, zaniedbuje swój lokal. W Soul Kitchen panuje zatem wesoła anarchia – DJ-e i kucharz robią, co chcą. Do tego należy dołożyć wizytację skarbówki, sanepidu i dawnego kolegi z podstawówki w brutalny sposób skupującego pofabryczne budynki oraz brata, który dopiero co wyszedł warunkowo z więzienia. Mnóstwo dobrej muzyki i humoru zrozumiałego dla osób niebędącym Niemcami greckiego pochodzenia.

Wasz Lis Książkowy

Published in: on 13 stycznia 2011 at 18:03  Dodaj komentarz  

The URI to TrackBack this entry is: https://lisksiazkowy.wordpress.com/2011/01/13/wschodnie-wyzwanie-pierwsza-krew/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: