Książki znikające ze stosika

Z zeszłotygodniowego zniknęły dwie najgrubsze książki: Życie i Los Wasilija Grossmana i Misja Ambasadora Trudi Canavan. Monumentalne dzieło sowieckiego pisarza zawiera opisy wielu zdarzeń z okresu zwanego w Rosji Wielką Wojną Ojczyźnianą obejmującą lata od ataku hitlerowskich Niemiec na Związek Radziecki 22 czerwca 1941 r. do 9 maja 1945 r. (przyjmowana w ZSRR i obecnie w Rosji data kapitulacji Niemiec i zakończenia II wojny światowej w Europie) – bitwa pod Moskwą, stalingradzka, na Łuku Kurskim i berlińska oraz obozy koncentracyjne w Treblince i na Majdanku.

Misja Ambasadora jest sequelem do Trylogii Czarnego Maga. Dorasta kolejne pokolenie – syn Sonei, obecnie jednego z Czarnych Magów Gildii, i córka Cery’ego, przyjaciela Sonei. Ciężar powieści częściowo na Dannyla, byłego Ambasadora Gildii, który po wycofaniu się do świata badań nad historią Gildii obejmuje stanowisko Ambasadora w Sachace, krainie czarnej magii i niewolnictwa. Misja Ambsadora jest pierwszym tomem Trylogii Zdrajcy.

Nadal tkwię w Na przykładzie mojego brata i Zuchwałych sercach i potkwię w nich jeszcze trochę. Miasteczko Salem zostało odsunięte na chwilę na rzecz Rewersu Andrzeja Barta. Książka okazała się troszkę gorsza niż film.

W środę poszłam do kina na przedpremierowy pokaz filmu Ludzie Boga o ośmiu francuskich zakonnikach – cystersach mieszkających w górach Maghrebu. Ich współżycie z lokalną muzułmańską społecznością toczy się bez większych zgrzytów. Mnisi nie nawracają mieszkańców i pomagają im prowadząc bezpłatną przychodnią. Wszystko jest dobrze do czasu zamieszek i niepokoju wywołanych przez zamordowanie chorwackich pracowników przez fundamentalistów islamskich. Zakonnicy zastanawiają się nad wyjazdem. Film jest inspirowany przez wydarzenia w czasie wojny domowej w Algierii, kiedy porwano i zamordowano siedmiu francuskich trapistów. Bardzo dobry film.

Wasz Lis Książkowy

Published in: on 22 stycznia 2011 at 09:01  2 Komentarze  

The URI to TrackBack this entry is: https://lisksiazkowy.wordpress.com/2011/01/22/ksiazki-znikajace-ze-stosika/trackback/

RSS feed for comments on this post.

2 KomentarzeDodaj komentarz

  1. Książka gorsza od filmu, to sie nie zdarza często. A co do filmu to czuję się mocno zachęcony! Tylko czy to film do kina, czy można go też bez straty w domu zobaczyć?:)

  2. Można zobaczyć film zarówno w kinie (jak gdzieś jeszcze grają), jak i w domu.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: