Stosik został przeczytany i balet został obejrzany. Na początek Karl-Markus Gauss. W Europejskim alfabecie na przykładzie wybranym zagadnień/słów przedstawił kawałki historii Europy – Jugosławię, nacjonalizm. W Umierających Europejczykach wypowiadają się przedstawiciele niewielkich mniejszości etnicznych i religijnych w Europie. Rabin z gminy sefardyjskich Żydów przedstawia, jak  sytuacja zmieniała się z upływem lat. Przed II Wojną Światową gmina liczyła ponad 3 tysiące osób, a w ostatnich latach zaledwie około dziewięćset w znacznej części po konwersji na judaizm z innej religii. Rabin opowiedział również o zderzeniu Żydów sefardyjskich mówiących ladino z Żydami aszkenazyjskimi mówiącymi jidysz –  zastanawiano się, czy Aszkenazyjczycy są Żydami, ponieważ różnili się również rytuałami. Przewijają się też inne grupy m.in. Łużyczanie, którzy ostatnio wzmacniają znacznie swoją kulturę po latach marginalizacji.

Ojcobójca to historia Filipa Halsmanna, oskarżonego o zamordowanie swojego ojca w górach Tyrolu. Książka przedstawia nastroje nacjonalistyczne i antysemickie w Austrii i Niemczech w latach dwudziestych i trzydziestych. Halsmanowie byli Żydami z Rygi i Filip oraz jego najbliżsi byli narażeni na wyzwiska antysemickie. Filip po opuszczeniu więzienia w 1931 r. pod warunkiem wyjazdu z Austrii bez prawa powrotu przez Francję wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie został fotografem. Śmierć w bunkrze to poszukiwania przez autora, Martina Pollacka, informacji o ojcu zamordowanym w 1947 r. podczas próby przedostania się przez góry. Rodzina ukrywała prawdę o tym, że Gerhard Bast był oficerem SS i zbrodniarzem wojennym, ze względu na ryzyko napiętnowania.

Po tych książkach zabrałam się za coś lżejszego – 4 tomy Sagi o Ludziach Lodu. Namiętnie czytałam ją w liceum i nadal uważam, że jest to przykład wspaniałej literatury rozrywkowej. Nie ma taniej i bardzo uproszczonej filozofii. Jest za to miłość, seks, trochę duchów, mistyki oraz historii krajów skandynawskich i ich sąsiadów – Polski, Rosji czy Niemiec. Chociaż przygody bohaterów są niesamowite, to się człowiek  nie nudzi.

Z obcojęzycznych książek wzięłam się za kryminał Petera Robinsona – Piece of my heart. Dwóch detektywów dzielą prawie cztery dekady. Jeden, w 1969 roku, próbuje rozwiązać zagadkową śmierć młodej hipiski znalezionej w śpiworze przez człowieka sprzątającego po koncercie. Drugi, w 2007 r., zajmuje się sprawą zniknięcia prawie czterdziestoletniego dziennikarza muzycznego. Sprawy okazują się być powiązane. Przede mną jeszcze trzy kryminały Kathy Reichs.

Wasz Lis Książkowy

Published in: on 8 kwietnia 2011 at 10:38  Dodaj komentarz  

The URI to TrackBack this entry is: https://lisksiazkowy.wordpress.com/2011/04/08/382/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: